Na skok v Lymfom city

Lucie Trávníčková studovala na naší fakultě, po jejím absolvování založila rodinu a vrátila se k milované práci ve školství. Onkologické onemocnění vstoupilo do jejího života nečekaně.  Mladé ženě v šoku z diagnózy dokázala moderní medicína 21. století nabídnout v první fázi na oporu berle a Lexaurin, ona se však instinktivně přidržela toho, co od dětství představovalo nedílnou součást její osobnosti: literární a výtvarné tvorby. Strohý areál brněnské nemocnice v Bohunicích se v její imaginaci proměnil v bizarní labyrint ambulancí, operačních sálů a chodeb Lymfom city.

16. 4. 2021 Milena Šubrtová

Černobílý komiks Lucie Trávníčkové rekapituluje s nezvyklou upřímností etapy, v nichž se smiřovala s diagnózou, průběh léčby i rozpačité či vyděšeně soucitné reakce okolí. Všechny výjevy, ať už jde o záznamy z návštěv ordinací, reportáže z přeplněných čekáren, nemocničního bufetu či osamělých domácích „chemo after party“ spojuje otevřenost, schopnost ironicky glosovat okolí i sebe samotnou a v jednom okamžiku tak přiznat a zároveň zadusit pocit sebelítosti. Komiks má však také působivou magickou rovinu, v níž je samozvaným průvodcem po Lymfom city kostní upír střídající podobu lidského a netopýřího skeletu. V celostránkových obrázcích se nabízejí pohledy na křehkou tělesnou stránku člověka, jež je zabírána zvnějšku i zevnitř s anatomickou přesností a symbolistně dekadentní stylizací. A ve chvíli, kdy se čtenář nechává okouzlit estetizací nahého nemocného těla s hlavou bez vlasů, jeho dojímání utne nekompromisní střih, který hrdinku s punkově černým humorem katapultuje zpět do každodenní reality. Ta přináší nejen nutnost vyrovnat se s projevy nemoci a vedlejšími účinky léčby, ale také uchovat si přitom důstojnost a optimismus. Když Lucie podstupuje poslední vyšetření, nemyslí už na smrt, ale na kafe a makový koláč. Komiks tím překračuje rámec narativů o nemoci a jejím překonání, neboť se stává obecnější výpovědí o hodnotách, sdílení emocí a naději. Návštěvu v Lymfom city prostřednictvím tohoto komiksu vřele doporučuji všem, které zajímá osobní výpověď s nadosobním přesahem o otázkách nemoci a smrti; všem, kteří nenávidí patos a nemyslí si, že na toto téma se nedá vtipkovat; všem, kteří chápou, že určité situace přímo volají po využití vulgarismu; všem, kteří zatím netuší, jaké zajímavé návody lze najít na YouTube vdaných židovských žen, a především všem, kteří mají rádi kvalitní komiks.

Knižní vydání „grafického průvodce černobílou chemo-mlhou“ můžete podpořit na www.lymfomcity.eu

Přehled všech článků